29.9.2017

O nás

1965

Volný národ byl založený v roce 1965 Jaromírem Prachem (Zekke) a Tondou Lucákem (Vlk). V roce 1970 byla činnost Junáka zakázána. Od té doby oddíl potkal nespočet rozpadnutí a znovuobnovení, dokud se strana kalendáře neotočila na listopad roku 1989. Od opětovného obnovení oddílu v roce 1989 činnost Volného národa stále pokračuje až dodnes bez přerušení. V roce 2022 oddíl již čítá téměř 80 řádně registrovaných členů.

Jak to u nás chodí

Kluci a holky se s oddílem scházejí jednou týdně na pravidelných schůzkách každý pátek od 17 hodin v klubovně nebo v jejím okolí. Jejich obsahem bývají aktivity, které děti vedou k všestrannému rozvoji. Jelikož děti jsou rozděleny do různých věkových kategorií, scházíme se ve dvou klubovnách. Skauti a skautky v levé klubovně a vlčata se světluškami v pravé klubovně.

Přibližně jednou měsíčně podnikáme jako oddíl jednodenní výpravu. Častou náplní je výlet do přírody, jehož prostřednictvím děti poznají dosud nenavštívená místa nebo stará oddílová tábořiště a rozvíjejí tak svůj vztah ke krajině i kultuře. Víkendové výpravy většinou organizujeme jednou až dvakrát ročně, kdy máme možnost navštívit i vzdálenější místa přesahující pomyslnou hranici Plzeňského kraje.

V průběhu letních prázdnin se celý oddíl vydává na tábor, který trvá 2 týdny a probíhá v přírodě ve tee – pee stanech. Děti se podílejí na stavbě tábora (zejména ti starší) i na jeho chodu (příprava dřeva, vaření apod.) a osvojí si zde mnoho praktických dovedností. Program je obvykle obohacen o celotáborovou dobrodružnou hru, která poskytuje prostor pro rozvoj týmové spolupráce či kreativity. 

Skautů je nejen v Česku opravdu hodně (více než 57 tisíc), a proto občas vyrážíme také na závody poměřit síly s jinými oddíly a také se pobavit. Pro ty nejmenší je jednou za dva roky pořádán Závod vlčat a světlušek o putovní totem náčelníka a putovní vlajku náčelní. Pro ty starší je pak určen Svojsíkův závod, nebo-li Svojsíkáč. Děti si v něm vyzkouší jednak schopnost poradit si s nástrahami dnešního světa a především pak otestují kvalitu spolupráce uvnitř týmu, tedy v oddíle.

Starší členové oddílu neboli roveři a rangers se mohou zúčastnit některého ze vzdělávacích nebo zážitkových kurzů. Vzdělávací kurzy ti umožní třeba zapojit se do vedení oddílu. Nejprve jako rádce či podrádce, později třeba rovnou jako vedoucí nebo jeho zástupce. Na zážitkovýcha akcích jde pak především o to poznat nové lidi a zažít aktivity, na které není v rámci oddílu prostor. Tyto kurzy jsou vesměs pro mládež od 15ti let.

Skauting

Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno – být aktivní a najít vlastní místo ve světě, být v prostředí kamarádů, kteří sdílejí podobné hodnoty.

Prostřednictvím her, zážitků, aktivit a dalších činností přiměřených věku skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí. Děti se nejen baví, ale zároveň se učí postupně přejímat zodpovědnost, pracovat v týmu, získávají samostatnost a mnoho praktických dovedností, které se jim budou hodit v osobním i profesním životě.

Menším dětem skauting přináší dobrodružství, jakými jsou první výlety a táborové dny strávené bez rodičů, náctiletí mohou zažít netradiční aktivity – sjíždění řeky, slaňování, cestování nebo účast na velké či zahraniční skautské akci. Dospělí dobrovolníci také nacházejí v podpoře oddílů smysluplnou aktivitu, možnost rozvíjet se a realizovat.

Život podle skautských zákonů není ničím jiným než důrazem na hodnoty, které bychom si často představovali jako základ zdravé a vyspělé společnosti. Vede kluky a holky k tomu, aby byli pravdomluvní, ohleduplní ke svému okolí i přírodě nebo pomáhali ostatním.

Skautská výchova ctí předevsím tyto hodnoty


Ke skautskému programu patří také celostátní závody a soutěže v mnoha oborech, ať už sportovní, přírodovědné, divadelní, fotografické, pěvecké či literární, které motivují účastníky k prohlubování znalostí a zlepšování dovedností. Podporují rozvíjení talentu každého jednotlivce, ale také dávají prostor k navazování přátelství napříč celou republikou.

Mezinárodní rozměr

Skauting je moderní hnutí zaměřené na všestranný rozvoj osobnosti mladého člověka. Má globální rozměr a existuje ve 216 zemích a teritoriích.
Umožňuje vzájemná setkávání skautek a skautů z celého světa. Přátelství, která děti navazují se skauty ze zahraničí, jim často zůstávají na celý život.

Vzdělávání vedoucích

O děti se starají vedoucí starší 18 let, jejichž pozice vyžaduje náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou akreditovanou MŠMT, která zaručuje, že je vedoucí znalý/á například pedagogiky, základů psychologie, bezpečnosti, první pomoci, ale i hospodaření nebo práva. Skautský vzdělávací systém je velmi propracovaný a dospělí dobrovolníci navíc absolvují zdravotnický kurz.

volný národ 2016 331_1

Dobrovolnictví a služba společnosti

Skautské oddíly vede a podporuje přes sedm tisíc dobrovolných vedoucích . Také děti jsou v rámci skautského programu vedeny k zájmu o své okolí a k takové pomoci společnosti, na kterou samy stačí.

Bezpečné prostředí

Děti i vedoucí ve skautském oddíle se na základě celoroční činnosti dobře znají, vědí, co od sebe očekávat a na co být připraveni. Vedoucí znají konkrétní potřeby či limity dětí a přizpůsobují jim program. Rodiče mají snadný kontakt s vedoucími. Na vedení oddílu se většinou podílí více vedoucích, kteří se vzájemně podporují a kontrolují.

Co ve skautu získá dítě

  • Najde kamaráda, z nichž se mohou stát přátelé na celý život.
  • Bude mít dostatek přirozeného pohybu a pobytu v přírodě.
  • Naučí se samostatnosti, ale i práci v týmu, fungování v kolektivu, zodpovědnosti za sebe i druhé.
  • Přijme za své hodnoty, jakou jsou pravdomluvnost, slušnost či respekt k ostatním.
  • Získá praktické dovednosti, které se mu budou v životě hodit – naučí se postarat se o sebe, osvojí si základy vaření či bezpečnosti při sportech nebo práci a mnoho dalšího.
  • Zažije mnohá dobrodružství – mezi dětmi různého věku, které se vzájemně učí a předávají si své znalosti a zkušenosti.
  • Bude mít možnost podívat se do zahraničí a získat zahraniční kamarády na mezinárodních skautských akcích.
  • 5x ročně dostane skautský časopis odpovídající jeho věkové skupině.

Co získá skautský rodič

  • Najde pro své dítě bezpečný kolektiv a dobrou partu, která dokáže přijmout dítě s jeho přednostmi a nedostatky.
  • O jeho dítě se postarají vedoucí, kteří jsou náležitě vzděláváni a mají praxi v práci s dětmi.
  • Zajistí dítěti finančně nenáročný tábor – navíc s vedoucími i dětmi, které dlouhodobě zná.

Nebuď z plyše, zažij dobrodružství

Naše organizace

Junák – český skaut, z. s. je dobrovolné, nezávislé a nepolitické hnutí sdružující své členy bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů. Se svými více než 50 tisíci členy je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v ČR. Zároveň je členem světových organizací WAGGGSWOSM, které sdružují na 40 miliónů skautek a skautů ve více než 200 zemích a teritoriích světa. Vznik českého skautingu se datuje k roku 1911.

Hlavní cíle

Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti,přírodě a celému lidskému společenství v souladu s principy a metodami, stanovenými zakladatelem skautského hnutí, lordem R. Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu, prof. A. B. Svojsíkem.

Skautský kroj

Jeden ze symbolů skautingu je také skautský kroj, který nosíme při slavnostních příležitostech. Kroj se skládá z košile nebo haleny, šátku příslušné barvy a turbánku. Na košili si pak každý skaut našívá získané a zasloužené nášivky, také nášivky, které značí, odkud pochází a ze kterého je střediska/oddílu. Skautský kroj je možné zakoupit ve skautském obchodě.

Skauti a skautky mají hnědý šátek spojený turbánkem. Vlčata a světlušky nejdříve nosí žluté šátky.

Když složíš skautský slib, nad levou kapsu (na srdce) patří slibový odznak. Pod odznakem kluků nenajdš modrý trojlístek, ten patří jen holkám. Doprostřed kapsy umisťujeme odznaky dosažené činovnické kvalifikace.

Kluci jsou členy mezinárodní skautské organizace WOSM, což je zobrazeno na ilustraci. Dívky mají na stejném místě znak WAGGGS (světová asociase skautek). Když budeš v nějakém oboru dobrý, můžeš si složit příslušnou odborku, např. odborku Táborník. Potom si na rukáv můžeš našít její nášivku a říct tak ostatním, co umíš.

Domovenka říká všem, z jaké obce je středisko, jehož jsi členem. Každý oddíl má své číslo. Pod číslem oddílu můžeš mít našitý jeho znak nebo rovnou nášivku družiny. Jako rádce družiny můžeš mít našitá na rukávu dvě malá „véčka“, jako podrádce bys měl pak jedno. Vůdce oddílu a jeho zástupce mají podobná „véčka“, ale velká.

Tyto lístky označují, jak dloho jsi skautem. Tmavý mosazný lístek představuje 1 rok, stříbrný 5 let a zlatý 10 let.